Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Cum trec amortizarea in declaratia 101?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Cum trec amortizarea in declaratia 101?

Amortizarea contabila si cea fiscala sunt egale.Daca trec valoarea amortizarii,la rd.2,14 si 29,la rd. 23,profit/pierdere,suma respectiva va contine de 2 ori valoarea amortizarii.La rd.19,total deduceri,ca si la 35,total cheltuieli nedeductibile,va aparea din nou aceasta valoare.La final,profitul va fi cel corect,ca si in situatia cand nu completez rd.14 si 29.Cum e corect?Trebuie considerata deducere si cheltuiala nedeductibila aceasta amortizare?
carmenbn, utilizator
Buna seara,

Daca cititi instructiunile de completare ale declaratie 101 aici [ link extern ] ,
o sa vedeti ca la randul 19 se inregistreaza asa cum ati mentionat amortizarea fiscala calculata potrivit art.48, iar la randul 29 se inregistreaza cheltuiala cu amortizarea inregistrata efectiv in contabilitate.
In cazul in are cele doua sunt egale, efectul asupra profitului impozabil este nul.
Totodata, cheltuiala cu amortizarea din contabilitate se inregistreaza si in totalul cheltuielilor din exploatere de la randul 2.

Numai bine
CONTABIUM, Contabil
Multumesc.Lasand la o parte efectul nul asupra impozitului,de ce se considera,totusi,ca si cheltuiala nedeductibila toata amortizarea pe care eu,la momentul inregistrarii,am considerat-o deductibila?
Tocmai aceasta este si ideea separarii contabilitatii de fiscalitate. Mai exact din punct de vedere contabil, eu pot sa stabilesc pentru mijloacele fixe durate de utilizare bazate pe politicie interne ale companiei, insa din punct de vedere fiscal(extracontabil) voi avea o amortizare conform reglementarilor fiscale.
La noi insa din ratiuni practice, contabilitatea este nu una de tip economic ci mai degraba una fiscala:).