Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Timpul in care poate fi depus recursul sau apelul
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Timpul in care poate fi depus recursul sau apelul

Care este diferenta intre apel si recurs si cit timp este le dispozitie pentru depunere intr-un proces de divort cu incredintare minori ?Va multumesc si va urez o seara placuta!
Hotararea de divort se da cu drept de apel in 30 de zile de la data comunicarii sentintei .Dupa judecarea apelului partile au dreptul la recurs in acelasi termen .
SI totusi la sfirsitul hotaririi este specificat "cu recurs in 15 zile de la data comunicarii pe celalalte capete de cerere".
Termenele cailor de atac in divort sunt de 30 de zile si nu de 15 zile.
Prima cale de atac apelul si cea de-a doua recursul.

Art.619 al. 1 c.proc.civ.
Termenul de apel, precum si cel de recurs este de 30 zile si curge de la comunicarea hotararii.
Multam fain!