Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii ce este coeficient de salarizare? ce este clasa de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

ce este coeficient de salarizare? ce este clasa de salarizare?convertibilitate?

dupa noua lege a salarizarii cum este de exemplu clasa 50 ? ce coeficient ii corespunde? ce valoare are conform legii de salarizare clasa 50 in administratie?
Art. 10 din Legea nr.284/2010:
(1) Salariile de bază, soldele/salariile de funcţie şi indemnizaţiile lunare de încadrare se stabilesc prin înmulţirea coeficienţilor de ierarhizare corespunzători claselor de salarizare cu valoarea de referinţă, rotunjindu-se din leu în leu în favoarea salariatului.
(2) Coeficienţii de ierarhizare corespunzători claselor de salarizare sunt următorii:
Clasa | Coeficient de ierarhizare

(3) Valoarea de referinţă corespunzătoare coeficientului de ierarhizare 1,00 se stabileşte anual prin legea pentru aprobarea plafoanelor unor indicatori specificaţi în cadrul fiscal-
bugetar potrivit Legii responsabilităţii fiscal-bugetare nr. 69/2010, la propunerea Ministerului Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale şi Ministerului Finanţelor Publice.
(4) La data intrării în vigoare a prezentei legi, valoarea de referinţă este de 600 lei.
......
@gusterita,

Avand in vedere ca valoarea de referinta se mentine si in 2012 la 6oo ,iar coeficientul de ierarhizare corespunzator clasei 50 este 3,35,salariul de baza conform acestui algoritm de calcul ar trebui sa fie 600x3,35=2010lei.

Dar,in cf. cu prevederile art.4(2) din Legea 283/2011:

(2) In anul 2012 nu se aplica valoarea de referinta si coeficientii de ierarhizare corespunzatori claselor de salarizare prevazuti in anexele la Legea-cadru nr. 284/2010, cu modificarile ulterioare