Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulari CF-uri diferite
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulari CF-uri diferite

bunza ziua,
in cazul in care am o casa si 3 terenuri dobandite prin hotarare judecatoreasca (deoarece vechiul proprietar a murit inainte de a reusi sa facem actele la notar) inscrise in acelasi CF si doresc sa le inscriu in CF-uri diferite, care este procedura care trebuie urmata?
va multumesc
Buna ziua,

Conform prev legale in materie ( Lg.7/1996) intr-o singura Carte Funciara trebuie sa existe doar un singur imobil;Prin imobil, în sensul legii, se înţelege una sau mai multe parcele alăturate, cu sau fără construcţii, de pe teritoriul unei unităţi administrativ-teritoriale, indiferent de categoria de folosinţă, aparţinând unui proprietar sau mai multor proprietari, în cazul coproprietăţii, care se identifică printr-un număr cadastral unic şi se înscrie într-o carte funciară.
Astfel dc dvstra aveti 3 imobile diferite cu 3 numere cadastrale/topografice diferite atunci acestea trebuie sa figureze in 3 Carti Funciare diferite indiferent daca toate au fost dobandite in baza aceluiasi act.
Mai mult, in mod normal, noul program E terra dupa care functineaza Cartea Funciara ar trebui automat sa deschida/genereze Carti Funciare diferite pentru fiecare din cele 3 imobile existente.
Daca acum sunteti in situatia primei intabulari a imobilelor nu este necesar a face dvstra o solicitare expresa in acest sens.
imobilele sunt deja intabulate, dar intr-o singura carte funciara. ma gandesc ca ar trebui sa depun o cerere la Oficiul de Cadastru si sa solicit inscrierea fiecarui imobil intr-o carte diferita?
Daca depuneti cerere pentru eliberare a unui "EXTRAS DE CARTE FUNCIARA pentru INFORMARE", separat pentru fiecare numare cad/topo, prin conversia de pe hartie a CF vechi, ve-ti obtine individualizare.
BEJENARU PETRU, Expert judiciar