Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Masurare priza de pamant
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Masurare priza de pamant

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca o societate comerciala care are atestat ANRE tip B si C2A, poate sa faca masuratori pentru prizele de pamant sau trebuie sa detina atestat ANRE tip A1.

Va multumesc.
In conformitate cu Regulamentul pentru atestarea operatorilor economici care proiecteaza, executa, verifica si exploateaza instalatii electrice din sistemul electroenergetic Cap XI art 44:
b) titularul de atestat de tip B proiecteaza si/sau executa, dupa caz:
-instalatii electrice interioare aferente cladirilor civile;

-instalatii electrice interioare aferente cladirilor industriale;
-instalatii de utilizare de joasa tensiune;
-bransamente electrice aeriene si subterane, monofazate si trifazate, la tensiune nominala de 0,4 kV;
-instalatie de racordare la joasa tensiune destinata alimentarii cu energie electrica a unui singur loc de consum, executata din reteaua de joasa tensiune sau tabloul/cutia de distributie a postului de transformare;
-prize de pamant, instalatii de legare la pamant si de paratrasnet aferente cladirilor civile si industriale;
-lucrari de mentenanta la corpurile de iluminat stradal pietonal si rutier, temporar festiv si ornamental sau ornamental festiv, racordate la instalatiile electrice publice, cu respectarea prevederilor art. 45;
c) titularul de atestat de tip C1A/C2A proiecteaza/executa, dupa caz:
-linii electrice cu tensiuni nominale de 0,4 kV-20 kV aeriene si/sau subterane;
-posturi de transformare de medie tensiune (puncte de alimentare, puncte de conexiuni);
-instalatii de utilizare de joasa/medie tensiune;
-retele electrice de iluminat public aeriene si/sau subterane;
-retele de alimentare cu energie electrica a ansamblurilor de locuinte;
-instalatii electrice de curenti slabi aferente (circuite secundare);
-baterii stationare de acumulatori, instalatii electrice de compensare a factorului de putere;
-instalatii de cabluri de fibra optica pentru transmitere de semnal;
-masurarea rezistentei de izolatie si continuitate circuite, masurarea rezistentei de contact la PT;
-verificari si incercari ale echipamentelor aferente retelelor electrice de distributie de medie tensiune si posturilor de transformare;
-instalatii de protectii si masura;
-executare, verificare, masurare prize de pamant, instalatii de legare la pamant si de paratrasnet in retelele electrice de distributie;
-lucrari de mentenanta la corpurile de iluminat stradal pietonal si rutier, temporar festiv si ornamental sau ornamental festiv, racordate la instalatiile electrice publice, cu respectarea prevederilor art. 45;

In concluzie, Dvs, societate, sunteti obligati sa faceti masuratori priza de pamant dupa proiectarea/executarea acesteia si sa emiteti un Buletin masuratori priza de pamant( in conformitate cu procedurile operationale din Manualul Calitatii).
In cazul in care doriti sa faceti aceste masuratori la comanda unor terti, fata de care nu ati avut obligatia executarii prizei de pamant, se poate face pe baza de comanda din partea tertului.
Obligatoriu este ca EIP sa fie omologat si cu verificarile la zi.
Foarte util va poate fi:
[ link extern ] /