Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum pot sa ma pensionez anticipat mai devreme?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum pot sa ma pensionez anticipat mai devreme?

Am fost la casa de pensii si mi s a calculat ca as iesi anticipat la pensie in martie 2014 cand as implini 55 ani, eu avand varsta de 53 ani acum.Daca as cotiza la pensie sau dc as plati anticipat cotizatiile s - ar putea scurta aceasta perioada pana la pesnionare, adik as putea iesi mai devreme?Multumesc.
Pentru a beneficia de o forma de pensionare trebuie sa indepliniti doua conditii: conditia de varsta si conditia de stagiu complet de cotizare.Nu se pot plati CAS retroactiv.Reveniti cu data nasterii si cu stagiul de cotizare pt. a primii un raspuns
adria05 a scris:
Daca as cotiza la pensie sau dc as plati anticipat cotizatiile s - ar putea scurta aceasta perioada pana la pesnionare, adik as putea iesi mai devreme?

Nu aveti cum sa scurtati perioada de timp necesara pana la implinirea varstei de 55 de ani. Platind CAS (contributia de asigurari sociale) timpul nu trece mai repede iar dvs. nu impliniti mai devreme 55 de ani.