Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Control RATB: refuzarea semnarii procesului verbal de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Control RATB: refuzarea semnarii procesului verbal de contraventie

Salutari,se da situatia:
Un calator este prins fara abonament de controlori RATB care sunt insotiti de jandarmi,calatorul prezinta buletinul jandarmilor(in caz ca-l are sau este dus la sectie si legitimat),dupa intocmirea procesului verbal de catre controlori pentru amendare,calatorul refusa semnarea procesului verbal in prezenta jandarmilor/politiei.
1.Calatorul poate fi "stimulat"/obligat sau amenintat de catre jandarmi sau politie sa semneze acel proces verbal?
2.Calatorul poate fi retinut de politie pentru refuzarea semnarii procesului verbal al controlorilor?
3.In caz ca situatiile 1 si 2 devin aplicabile,calatorul are dreptul la un avocat din oficiu?
4.Daca procesul verbal este intocmit iar calatorul nu il semneaza,mai este valabila amenda?

Rog patru raspunsuri in conformitate cu cele patru intrebari, Multumesc Anticipat.
Multumesc frumos domniilor voastre!