avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Control RATB: refuzarea semnarii procesului verbal de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Control RATB: refuzarea semnarii procesului verbal de contraventie

Salutari,se da situatia:
Un calator este prins fara abonament de controlori RATB care sunt insotiti de jandarmi,calatorul prezinta buletinul jandarmilor(in caz ca-l are sau este dus la sectie si legitimat),dupa intocmirea procesului verbal de catre controlori pentru amendare,calatorul refusa semnarea procesului verbal in prezenta jandarmilor/politiei.
1.Calatorul poate fi "stimulat"/obligat sau amenintat de catre jandarmi sau politie sa semneze acel proces verbal?
2.Calatorul poate fi retinut de politie pentru refuzarea semnarii procesului verbal al controlorilor?
3.In caz ca situatiile 1 si 2 devin aplicabile,calatorul are dreptul la un avocat din oficiu?
4.Daca procesul verbal este intocmit iar calatorul nu il semneaza,mai este valabila amenda?

Rog patru raspunsuri in conformitate cu cele patru intrebari, Multumesc Anticipat.
Cel mai recent răspuns: yoyoyo2012 , utilizator 20:34, 25 Februarie 2012
Multumesc frumos domniilor voastre!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda ratb. tudorache_alyna tudorache_alyna Buna ziua. Azi am avut ghinionul sa fiu surprins pe linia troleibuz 85 fara bilet, pe distanta de 2 statii, de la M. Bravu la Autogara Obor. Iesisem de la ... (vezi toată discuția)
controlori ratb IsBlacks IsBlacks am si eu urmatoarele intrebari: 1. Un controlor ratb are dreptul de a lua de la mine buletinul? deoarece eu stiu ca trebuie prezentat, nu inmanat 2. ... (vezi toată discuția)
Care sunt pasii pentru contestarea unei amenzi nefondate din partea jandarmeriei? andrewww andrewww Salutare tuturor! Am si eu o problema si m-am gandit sa va cer ajutorul. Am luat o amenda ratb pe nedrept (in sensul ca urcasem in autobuz de 10 secunde si ... (vezi toată discuția)