Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Garantii reale si personale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Garantii reale si personale

Care sunt garantiile reale si personale? Care este diferenta dintre cele doua?
Garantiile reale sunt drepturi reale asupra bunurilor mobile sau imobile afectate garantarii unei obligatii ,conferind titularului lor un drept de urmarire si un drept de preferinta.Ele se pot consitui fara deposedarea constituitorului(ipoteca) sau,cu deposedarea lui (gajul)
Garantiile personale .constau in angajamentul pe care o alta persoana (garantul)decat debitorul si-l asuma fata de creditor,in scopul asigurarii r ealizarii creantei acestuia si, care poate avea un caracter accesoriu,atunci cand garantul se obliga sa achite chiar obligatia asumata de debitor,daca acesta nu o aduce la indeplinire(este cazul fidejusiunii)sau un caracter autonom,daca el isi asuma o obligatie noua ,independenta de cea angajata de catre debitor(este cazul garantiilor autonome).Garantiile autonome conform art.2.321-2.322 Noul Cod Civil sunt:Scrisoarea de garantie si Scrisoarea de confort.