Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Dubla cetatenie - carte de identitate
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Dubla cetatenie - carte de identitate

Buna ziua!
Am dubla cetatenie, romana si britanica, si doresc sa obtin rezidenta in Romania. Am primit legitimatie CRDS, dar imi trebuie carte de identitate. Mi s-a spus ca pentru a obtine cartea de identitate, trebuie sa renunt la cetatenia britanica. Este adevarat? Nu cred ca romanii din strainatate sint invitati astfel in Romania. Cred ca nu am fost bine informat. Ce este de facut, deoarece nu vreau sa renunt la cetatenia britanica si nici la cea romana? Ce acte sint necesare?
Va multumesc!
Am si eu o intrebare..sunt cetatean al Rep.Moldova,sotul meu este cetatean roman..acum sunt insarcinata si voi naste la mine in tara..Copilul nostru va putea primi cetatenie romana?