Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de donatie jumatate de imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de donatie jumatate de imobil

Bunicii detin o casa care este impartita in 2 apartamente cu intrari separate si racordari la utilitati separate. Noi locuim cu ei, fiecare separat in apartamentele respective. Bunicii vor sa ne treaca pe nume jumatatea de casa prin donatie astel ca vom avea 1/2 din casa. Trebuie facuta iesirea din indiviziune? daca nu se face ce consecinte are acest fapt?

Va multumesc!
Din descrierea Dvs. rejultă trei jumătăți de casă:
1. Bunicii detin o casa care este impartita in 2 apartamente cu intrari separate si racordari la utilitati separate.
2. Noi locuim cu ei, fiecare separat in apartamentele respective.
3. Bunicii vor sa ne treaca pe nume jumatatea de casa prin donatie astel ca vom avea 1/2 din casa.

Eu am să încerc să reformulez așa cum am înțeles eu :
1. Locuiți într-o casă cu 2 apartamente cu intrari separate si racordari la utilitati separate aflate în INDIVIZIUNE.
2. Bunicii Dvs. dețin un apartament și Dvs. celălalt apartament.
Vreți să știți dacă:
A. Trebuie facuta iesirea din indiviziune?
b. Care sunt consecintele dacă nu ieșiți din indiviziune?
CORECT ?
Dacă este corect, sfatul meu este să vă vândă apartamentul deținut, caz in care cheltuielile sunt aceleași, dar aveți siguranța proprietății și nu aveți nevoie de nici o ieșire din indiviziune.
Corect ar fi să prevedeți și o clauză de habitație viageră în favoarea bunicilor.

E corect.
Cheltuielile nu sunt aceleasi in caz de vanzare, caci noi ar trebui sa suportam si cei 3% impozit pe vanzarea a jumatatii de imobil.

Dar pana la urma tot nu m-am lamurit. Daca mergem pe donatie simpla fara clauze, se emit doua CF-uri diferite? sau se emite un singur CF in care aparem si noi si bunicii ca proprietari?

eu iesirea din indiviziune o inteleg ca fiind delimitarea clara a suprafetelor detinute de fiecare in parte. Prin donatie se delimiteaza sau nu suprafetele detinute de fiecare?
Delimitarea suprafetelor detinute de fiecare parte se face prin act de dezmembrare intocmit in forma autentica, care are la baza o lucrare topografica de dezmembrare.
Pentru aceasta este necesar sa luati legatura cu un inginer topometrist/cadastrist pentru a efectua masuratorile.