Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Depunere fise fiscala fara a fi semnat vreun stat de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Depunere fise fiscala fara a fi semnat vreun stat de plata?

Buna ziua. Am lucrat la o firma care nu mi-a mai platiti salarul din vara lui 2009, mi-a promis ca imi va da banii o parte pana la sf 2009 , restul pana in 04.2010, am facut si o hartie in acest sens cu patronul, doar ca asociata lui care era de fata a refuzat sa semneze si a semnat fiul patronului la rugamintea prin telefon al tatalui acestuia ( eu pana cand nu am obtinut semnatura am spus ca nu le dau stampila si facturierele-stiam ca daca pleaca sunt bine plecati). A semnat fiul , dar acesta chiar daca era zi de zi pe santier, coordona, verifica, nu are nici o functe in firma. I-am dat in judecata in 2010, se tot amana, urmatoarea infatisare este in martie. O alta surpriza pe care am avut-o este ca am solicitat de la Finante o adeverinta de venit si patronul a depus declaratii fiscale ca si cum eu am lucrat pana in 04. 2010. Problema este ca eu nu am semnat nici un stat de plata, cum a putu depune aceste fise?????? Ce e de facut?
Statul de plata se semneaza pentru incasarea salariului iar completarea si depunerea fiselor fiscale tine de corecta inregistrare a salariului brut si a impozitului pe venitul din salariu in contabilitatea firmei si declararea la finante.