avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Fundatia risca ceva?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Fundatia risca ceva?

Buna seara la toti.

Art. 80
(1) Administratorul judiciar sau, dupa caz, lichidatorul poate introduce la judecatorul-sindic actiuni pentru anularea constituirilor ori a transferurilor de drepturi patrimoniale catre terti si pentru restituirea de catre acestia a bunurilor transmise si a valorii altor prestatii executate, realizate de debitor prin urmatoarele acte:
a) acte de transfer cu titlu gratuit, efectuate in cei 3 ani anteriori deschiderii procedurii; sunt exceptate sponsorizarile in scop umanitar;

Am gasit asta in legea 85 privind insolventa.
Fundatia pe care o conduc a primit un apartament si 2 auto de la o societate,care,din pacate are mari datorii.Riscam sa pierdem aceste bunuri?
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: anabolic , utilizator 00:18, 15 Noiembrie 2008
Conteaza mult prevederile continutului contractului de sponsorizare si obiectul de activitate al fundatiei.
Cand ati primit aceste bunuri?
O.G. nr. 26 din 30 ianuarie 2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii prevede la art.60 :
(1) În cazul dizolvării asociaţiei sau fundaţiei, bunurile rămase în urma lichidării nu se pot transmite către persoane fizice.
(2) Aceste bunuri pot fi transmise către persoane juridice de drept privat sau de drept public cu scop identic sau asemănător, printr-o procedură stabilită în statutul asociaţiei sau al fundaţiei.
elis a scris:

O.G. nr. 26 din 30 ianuarie 2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii prevede la art.60 :
(1) În cazul dizolvării asociaţiei sau fundaţiei, bunurile rămase în urma lichidării nu se pot transmite către persoane fizice.
(2) Aceste bunuri pot fi transmise către persoane juridice de drept privat sau de drept public cu scop identic sau asemănător, printr-o procedură stabilită în statutul asociaţiei sau al fundaţiei.


OK,am inteles asta (dpdv al patrimoniului fundatiei)....dar eu ma refer daca instanta poate anula contractul de donatie pentru apartament si autoturisme,in cazul in care societatea intra in falimet.Aici ma refer la societatea comerciala care ne-a donat fundatiei apartamentul si autoturismele.Mentionez ca in acest moment,societatea comerciala stiu ca are doar probleme financiare,nu este deschisa vreo procedura de lichidare sau reorganizare.Insa teama mea este legata de aceasta perioada de 3 ani anterioara deschiderii procedurii,perioada in care anumite acte de instrainare pot fi susceptibile,desi nu avem nici o legatura de rudenie cu actionarii si administratorii societatii comerciale( in cazul nostru sunt 4 luni de la data incheierii donatiei).
Va multumesc daca ma ajutati sa inteleg aceasta treaba.
Cu stima.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Noiembrie 2008
anabolic, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Patrimoniul fundatiei - ce se intampla in cazul decesului unui membru fondator? AndreeaMP AndreeaMP In cazul decesului unuia dintre cei doi membri fondatori, patrimoniul fundatiei (masini, sediu) trec la mostenitori sau raman celuilalt membru fondator, ... (vezi toată discuția)
Dovada patrimoniu fundatie Camy_ Camy_ Buna ziua, As avea o intrebare: cum se poate face dovada constituirii patrimoniului unei fundatii la infiintare atunci cand se va constitui atat dintr-o ... (vezi toată discuția)
Donatie teren ong miorica miorica Vreau sa donez un teren la un ONG pentru constructia unui camin de batrini. Daca ONG-ul nu va mai functiona, se va dizolva, ce se va intimpla cu terenul donat ... (vezi toată discuția)