Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie teren ONG
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie teren ONG

Vreau sa donez un teren la un ONG pentru constructia unui camin de batrini. Daca ONG-ul nu va mai functiona, se va dizolva, ce se va intimpla cu terenul donat de mine?
Ordonanta 26/2000 privind asociațiile si fundațiile spune la art. 60. - (1) In cazul dizolvarii asociatiei sau fundatiei, bunurile ramase in urma lichidarii nu se pot transmite catre persoane fizice.
(2) Aceste bunuri pot fi transmise catre persoane juridice de drept privat sau de drept public cu scop identic sau asemanator, printr-o procedura stabilita in statutul asociatiei sau al fundatiei.