Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe REDEVENTA APELE ROMANE
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

REDEVENTA APELE ROMANE

Buna ziua.
Va rog mult sa-mi spuneti "unde scrie" ca trebuie platita o anume redeventa (in caz de exploatare) pt apele romane?
exista o lege oug ceva?
ms mult
cred ca este vorba de contributii,vezi art 81 al1 din legea apelor107/1996 actualizata
Da, este o contributie specifica DAR nu inteleg de ce ma pune sa platesc SI redeventa?In ce baza?!
Sediul materiei cu privire la concesiune il reprezinta Legea nr. 219/1998 privind regimul juridic al concesiunii si Normele Metodologice pentru aplicarea acestei legi adoptate la 25 martie 1999.
Potrivit art. 1 alin 2 dinLegea nr. 219/ 1998, “Concesionarea se face in baza unui contract prin care o persoana numita concedent transmite pentru o perioada determinata, de cel mult 49 de ani, unei alte persoane numita concesionar, care actioneaza pe riscul si pe raspunderea sa, dreptul si obligatia de exploatare a unui bun, a unei activitati sau a unui serviciu public, in schimbul unei redevente”.
OUG 54/2006 privind regimul contractelor de concesiune de bunuri proprietate publica
- art. 4 alin. 2 Modul de calcul si de plata a redeventei se stabileste de catre ministerele de resort sau de alte organe de specialitate ale administratiei publice centrale ori de catre autoritatile administratiei publice locale.