Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit salariu

Persoanele pensionate pe caz de boala cu grad de invaliditate 3 platesc impozit pe salariu? Acestea pot fi considerate persoane cu handicap?
Multumesc
Codul Fiscal:
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
k^1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;

Deci persoanele cu handicap mediu platesc impozit pe venit.
Am un salariat pensionat pe caz de boala gradul 3 (diabet), acesta poate fi considerat persoana cu handicap?
Doar daca are certificat de handicap. Daca are doar handicap mediu nu beneficiaza de scutirile fiscale
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Dar poate fi luat in calcul la fondul pentru persoanele cu handicap?
doar daca are certificat