Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariat cu handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariat cu handicap

Un salariat a prezentat un certificat de incadrare in grad de handicap mediu. Din Codul fiscal inteleg ca nu poate beneficia de scutire impozit neavand un handicap grav sau accentuat(art.55).
Va rog sa-mi spuneti daca intr-adevar nu beneficiaza de scutire impozit si daca acest salariat beneficiaza si de alte drepturi la societatea unde este angajat.
L nr 448/2006 actualizata Sectiunea 7 - Facilitati

Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
b) scutire de la plata impozitului pe cladire si teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice si viza anuala a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.
Salariatul cu handicap mediu nu beneficiaza de scutire de impozit si nici de alte drepturi de la firma.
Firma va reduce cheltuiala la fondul pentru persoane handicapate angajate.

Codul fiscal:

ART. 55
.....
(4) Urmãtoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
.....
k^1) veniturile din salarii realizate de cãtre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;
.....

Multumesc mult pentru raspunsuri.