Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii scutire de impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

scutire de impozit

un pensionar care se angajeaza cu program de 4 ore/zi si are handicap cu grad mediu, permanent , beneficiaza de scutire de impozit ?
Nu beneficiaza de scutire de impozit ... potrivit art.55 alin.4 C.fisc., următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
k^1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;
.....
Deoarece beneficiaza de incadrare handicap mediu,nu beneficiaza de facilitatea scutirii de la plata impozitului aferent salarii sau indemnizatii