Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Ce as putea sa fac sa ajung sa lucrez in politie dupa ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Ce as putea sa fac sa ajung sa lucrez in politie dupa ce termin facultatea de drept

sunt anul 4 la facultatea de drept si as vrea sa stiu daca un master in criminalistica mi-ar oferii oportunitatea sa ajung sa lucrez ca si criminalist, sau ce optiuni as putea avea dupa terminarea facultatii inafara de INM si Baroul Avocatilor , Camera Notarilor, si consilier juridic...
Deaa, utilizator
1. Puteti deveni si executor judecatoresc ...

2. Poliţiştii provin, de regulă, din rândul absolvenţilor instituţiilor de învăţământ ale Ministerului de Interne.
si un eventual master in criminalistica nu m-ar ajuta cu nimic ?
art.9 din Legea nr.360/2002 prevede:
(1) Poliţiştii provin, de regulă, din rândul absolvenţilor instituţiilor de învăţământ ale Ministerului de Interne.
(2) Ofiţerii de poliţie pot proveni şi din rândul agenţilor de poliţie absolvenţi, cu diplomă sau licenţă, ai instituţiilor de învăţământ superior de lungă sau scurtă durată ale Ministerului de Interne sau ai altor instituţii de învăţământ superior cu profil corespunzător specialităţilor necesare poliţiei, stabilite prin ordin al ministrului de interne.
(3) Pentru unele funcţii pot fi încadraţi direct sau transferaţi din instituţiile publice de apărare şi siguranţă naţională specialişti cu studii corespunzătoare cerinţelor postului şi care îndeplinesc condiţiile legale.
(4) Admiterea în instituţiile de învăţământ ale Ministerului Administraţiei şi Internelor se realizează prin concurs.
(5) Încadrarea unor specialişti în poliţie se realizează prin concurs sau examen, după caz.

Posibil doar sa va incadrati la alin.5 al acestui articol , daca faceti un master in criminalistica si deveniti specialist in acest domeniu ...
pentru profesia de executor judecatoresc unde trebuie sa dau admitere si ce conditii trebuie sa intrunesc?
Deaa a scris:

pentru profesia de executor judecatoresc unde trebuie sa dau admitere si ce conditii trebuie sa intrunesc?

Gasiti informatii aici:

[ link extern ] /