Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti, in cazul in care un angajat este trimis intr-o delegatie care incepe joia si se termina martea, primeste diurna si pentru zilele de sambata si duminica chiar daca nu lucreaza ?

Va multumesc.
Teoretic i se datoreaza diurna, precum si celelalte drepturi cuvenite timpului suplimentar de munca.
Art 43 CM prevede ca Delegarea reprezintă exercitarea temporară, din dispoziţia angajatorului, de către salariat, a unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuţiilor de serviciu în afara locului său de muncă.
Art 44 alin. 2) prevede ca Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.
Parerea mea este ca exista 2 variante:
- angajatului i se deconteaza suplimentar cheltuielile de transport pentru a se intoarce in week-end acasa si a reveni la locul delegarii luni
- perioada intreaga petrecuta in delegatie este considerata timp lucrat si i se datoreaza, pe langa diurna aferenta zilelor de sambata-duminica si drepturile salariale aferente pentru munca in zile libere
Conform art. 10 din HG 1860 / 2006 numarul zilelor calendaristice de delegare sau detasare se socoteste de la data / ora plecarii din localitatea unde salariatul isi are locul permanent de munca, pana la data / ora revenirii, respectiv a inapoierii mijlocului de transport utilizat in deplasare.
In cazul societatilor comerciale, conform art. 21 alin. 3 lit. b Cod fiscal, suma cheltuielilor cu indemnizatia de deplasare acordata salariatului pentru deplasare se stabileste in limita a 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice.