Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cat e cuantumul ajutorului de deces in 2012?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cat e cuantumul ajutorului de deces in 2012?

Din diferite surse am inteles ca nu poate fi mai mic decat un salariul mediu brut (2117 lei), dar asta doar in cazul decesului asiguratului. In cazul decesului rudelor, despre ce suma e vorba?
Valoarea ajutorului de deces in 2012

Conform prevederilor art. 18 din Legea nr. 294/2011, cuantumul ajutorului de deces prevazut de Legea nr. 263/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, se stabileste astfel:
in cazul decesului asiguratului sau pensionarului: 2.117 lei;
in cazul decesului unui membru de familie al asiguratului sau pensionarului: 1.059 lei.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc mult.