Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Rectificativa la D394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Rectificativa la D394

Buna ziua!

Ulterior depunerii D300 si D394 pentru luna ianuarie am mai primit o factura aferenta aceleasi luni. As vrea sa stiu daca pot sa declar in luna februarie factura respectiva, sau daca trebuie sa depun rectificativa la 394. In cazul al 2-lea va trebui sa fac corectie eroare materiala si pentru D300 ca sa fie corelatie intre cele 2 declaratii?

indiferent ca s-a inchis luna ianuarie din punct de vedere contabil, indiferent ca nu va mai exista corelatie intre noua declaratie 394 pentru luna ianuarie si decontul de TVA al lunii ianuarie, indiferent ca din punct de vedere al declaratiei 300 se permite inregistrarea atunci cand se primeste factura, etc, declaratia 394 trebuie refacuta si redepusa pentru luna ianuarie, cu luarea in considerare si a acestei facturi.
Nu, nu puteti sa o inregistrati in luna februarie.Refaceti D394 aferenta lunii ianuarie, depuneti rectificativa, iar la D300, in luna februarie treceti suma din factura la randul 30 Regularizati taxa dedusa,
ela david, utilizator
MULTUMESC MULT PENTRU AMBELE RASPUNSURI!!