Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plata concediu Prenatal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plata concediu Prenatal

Vreau sa va intreb, am intrat in concediu prenatal la 01.02.2012 iar acum in luna martie angajatorul imi va plati luna de concediu. Contabila angajatorului spune ca din cei 85% din venitul brut, cat ti se cuvine, Angajatorul trebuie sa isi mai retina 10,5% pt CAS. Este adevarat?
Puteti sa imi spuneti, la un salar brut de 770 Ron, pe ultimele 6 luni cat este concediul prenatal, pe luna februarie sa zicem?
Multumesc mult, Anca
Reglementarea o gasiti si in ORDONANTA DE URGENTA nr. 117/2010 din 23 decembrie 2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si reglementarea unor masuri financiar-fiscale

Art. 296"11. - Pe perioada in care persoanele prevazute la art. 296"3 lit. a) si b), precum si cele prevazute la art. 1 alin. (2), la art. 23 alin. (2) si la art. 32 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 339/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concedii medicale si de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, cu exceptia cazurilor de accident de munca sau boala profesionala, baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale datorate bugetului asigurarilor sociale de stat este suma reprezentand 35% din castigul salarial mediu brut, prevazut la art. 296"4 alin. (3), corespunzator numarului zilelor lucratoare din concediul medical.

Este f. clar, se aplica ultima reglementare , OUG 158 fiind modificata implicit prin Legea 263/2010,art33litbal1 si art.296*11dinOUG117/2010.