Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj?

Buna seara!....am beneficiat de indemnizatie cresterea copilului deoarece am ramas insarcinata cand eram studenta la zi....in luna februarie a acestui an am sustinut examenul de licenta si am terminat si perioada de concediu prenatal....pot benefiacia de intemnizatie de somaj?....va multumesc.
1. - Agentia de Somaj are dreptate, data absolvirii este data cand ati sustinut ultimul examen din ultimul an, nu cand ati sustinut examenul de licenta.
- Pentru a beneficia de indemnzatie de somaj, in calitate de absolvent, trebuia sa va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile de a absolvire.

2. De aceea v-am spus sa aduceti adeverinta de la facultate in care sa se specifice data absolvirii facultatii.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc ptr informatiile acordate.