Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Transfer de valuta PFA -> PF
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Transfer de valuta PFA -> PF

Buna ziua,

Am doua conturi in EUR - unul pe PFA (unde fac incasari) si unul pe PF.

Am incercat sa fac un simplu transfer de valuta din contul de PFA in cel de PF. Transferul este in interes strict personal (intentionez sa folosesc cardul PF pentru cheltuieli personale in afara tarii; in plus, dobanzile sunt mai bune la conturile PF).

Banca mi-a refuzat transferul si mi-a cerut "documente justificative".

Ce documente justificative sa le ofer?
amatei, utilizator
Retrageti pur si simplu suma dorita de pe cardul de PFA si puneti-o pe cardul de PF.
Multumesc, dar:

1. Este incomod de repetat aceaste operatiuni lunar (retragere + depunere)
2. La sume mari (peste 10.000 EUR) comisionul de 0.5% la retragere incepe sa conteze...

Nu ar trebui sa existe o cale mai simpla de transfer avand in vedere ca sunt banii mei? (nu am firma, unde sunt restrictii legate de retragerea banilor doar prin dividende etc)
amatei, utilizator
Din punctul meu de vedere puteti folosi linistit banii dvs. direct din contul de card al PFA atat timp cat nu inregistrati la cheltuieli deductibile (nici comisioanele ocazionate) cumparaturile facute ce nu au legatura directa cu realizarea veniturilor.
Peste tot, la avantajele infiintarii unui PFA se mentioneaza aceasta facilitate: nu trebuie justificate chelutielile realizate cu banii proveniti din activitatea desfasurata atat timp cat nu sunt inregistrate ca fiind deductibile si sunteti la zi cu impozitele.
Acest lucru s-a mai discutat si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/art...
[ link extern ]
L.C.