Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Posibilitate de intrare in intravilan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Posibilitate de intrare in intravilan

Posed un teren in extravilanul loc. Ovidiu,jud.C-ta la 200m de un cartier rezidential,cum pot solicita intrarea terenului in intravilan.
Mergeti la serviciul urbanism al primariei Ovidiu si solicitati mai multe informatii.
Doua variante: fie va uniti cu vecinii pana ajungeti la o suprafata de minim 10.000 mp si faceti un PUZ prin care schimbati categoria de folosinta a terenului si destinatia acestuia, pana ajungeti la intravilan curti constructii, fie va interesati la primarie cand/daca se actualizeaza PUG-ul localitatii si daca parcela dvs. este cumva propusa pentru trecerea la intravilan.
Trecerea unui teren din extravilan in intravilan se face numai in baza unui Plan Urbanistic Zonal (PUZ), terenul fiind ulterior inclus in PUG. In vederea intocmirii unui PUZ, trebuie sa luati legatura cu un arhitect, pretul realizarii unui PUZ, precum si durata intocmirii acestuia variind in functie de complexitatea proiectului. Dupa intocmirea acestuia, PUZ-ul trebuie aprobat de autoritatea locala administrativa competenta (Consiliul local, judetean etc). Cat priveste termenul de intocmire si aprobare a unui PUZ, trebuie sa luati in calcul cel putin cateva luni, perioada care depinde de viteza de reactie a tuturor celor implicati in acest proces.