avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Ce sa alegem(baroul) traditional sau constitutional?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Ce sa alegem(baroul) traditional sau constitutional?

Ce sa alegem(baroul) traditional sau constitutional?
Cel mai recent răspuns: Seffer Laurentiu , Consilier juridic 15:38, 4 Septembrie 2012
Dupa cum am mai afirmat intr-un post anterior, studiez de ceva timp problema UNBR Bota. Pana acum baietii aia au cateva mii de decizii jud definitive si irevocabile care le confera calitate de avocat, confirma faptul ca uniunea este infiintata in baza legii, chiar daca aparitia initiala a fost provocata de o neconcordanta a legii. Ba chiar au fost vreo 2 momente penibile, dintre care unul in Cluj, cand baroului traditional i s-a cerut de catre instanta sa prezinte actele de infiintare legala...si nu s-a putut.
Am vazut suficienti avocati de la ei intrand la cauze penale fara probleme. Dar chestia cea mai amuzanta este ca, intr-o adresa catre ei, CSM se adreseaza "Presedintelui Uniunii Nationale a Barourilor din Romania, dl. Pompiliu Bota" - e o recunoastere tacita in toata regula.
Nu inteleg ce probleme ar avea ei la administratia financiara. Am doi colegi de facultate, buni prieteni inscrisi acolo. Asa incat vorbesc oarecum stiind situatia.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Martie 2012
horeabortan, utilizator
Ce sa alegem(baroul) traditional sau constitutional?



Daca doriti sa fiti avocat ,alegeti barou traditional iar daca doriti sa fiti ”avocat” ,alegeti baroul constitutional.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Martie 2012
Stefan Bicov, Avocat
BicovStefan a scris:

Ce sa alegem(baroul) traditional sau constitutional?



Daca doriti sa fiti avocat ,alegeti barou traditional iar daca doriti sa fiti ”avocat” ,alegeti baroul constitutional.



Stimate coleg,

Am sa va raspund maine detaliat. Raspunsul dvs as aprecia sa fie fundamentat pe text legal si pe logica juridica, nu pe cancan de bodega.
horeabortan a scris:

BicovStefan a scris:

Ce sa alegem(baroul) traditional sau constitutional?



Daca doriti sa fiti avocat ,alegeti barou traditional iar daca doriti sa fiti ”avocat” ,alegeti baroul constitutional.



Stimate coleg,

Am sa va raspund maine detaliat. Raspunsul dvs as aprecia sa fie fundamentat pe text legal si pe logica juridica, nu pe cancan de bodega.


Avand in vedere modul in care raspundeti ,cred ca sunteti mai interesat de bodegi nu de legi.
Imi evaluati prestatia generala sau doar in speta? Oricum, ati oferit un raspuns de o mare eleganta profesionala.

Alte discuții în legătură

care este certitudinea....baroul constitutional este legal sau nu? ContSters62871 ContSters62871 As vrea sa aflu care dintre barouri au ramas legal constituit, cel constitutional sau cel traditional dupa noua legislatie si care sunt argumentele? (vezi toată discuția)
Baroul constitutional bucuresti ionela calugaru ionela calugaru Baroul constitutional Bucuresti este recunoscut i statle membre UE? (vezi toată discuția)
Exista vreun dezavantaj daca dau examen in baroul paralel? Geani_geani Geani_geani As vrea sa stiu care sunt diferentele intre cele doua barouri. Unchiul meu are cabinet individul si daca as promova examenul de admitere mi-as putea face ... (vezi toată discuția)