Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Ce sa alegem(baroul) traditional sau constitutional?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Ce sa alegem(baroul) traditional sau constitutional?

Dupa cum am mai afirmat intr-un post anterior, studiez de ceva timp problema UNBR Bota. Pana acum baietii aia au cateva mii de decizii jud definitive si irevocabile care le confera calitate de avocat, confirma faptul ca uniunea este infiintata in baza legii, chiar daca aparitia initiala a fost provocata de o neconcordanta a legii. Ba chiar au fost vreo 2 momente penibile, dintre care unul in Cluj, cand baroului traditional i s-a cerut de catre instanta sa prezinte actele de infiintare legala...si nu s-a putut.
Am vazut suficienti avocati de la ei intrand la cauze penale fara probleme. Dar chestia cea mai amuzanta este ca, intr-o adresa catre ei, CSM se adreseaza "Presedintelui Uniunii Nationale a Barourilor din Romania, dl. Pompiliu Bota" - e o recunoastere tacita in toata regula.
Nu inteleg ce probleme ar avea ei la administratia financiara. Am doi colegi de facultate, buni prieteni inscrisi acolo. Asa incat vorbesc oarecum stiind situatia.
horeabortan, utilizator
Ce sa alegem(baroul) traditional sau constitutional?

Daca doriti sa fiti avocat ,alegeti barou traditional iar daca doriti sa fiti ”avocat” ,alegeti baroul constitutional.
Stefan Bicov, Avocat
BicovStefan a scris:

Ce sa alegem(baroul) traditional sau constitutional?

Daca doriti sa fiti avocat ,alegeti barou traditional iar daca doriti sa fiti ”avocat” ,alegeti baroul constitutional.

Stimate coleg,

Am sa va raspund maine detaliat. Raspunsul dvs as aprecia sa fie fundamentat pe text legal si pe logica juridica, nu pe cancan de bodega.
horeabortan a scris:

BicovStefan a scris:

Ce sa alegem(baroul) traditional sau constitutional?

Daca doriti sa fiti avocat ,alegeti barou traditional iar daca doriti sa fiti ”avocat” ,alegeti baroul constitutional.

Stimate coleg,

Am sa va raspund maine detaliat. Raspunsul dvs as aprecia sa fie fundamentat pe text legal si pe logica juridica, nu pe cancan de bodega.

Avand in vedere modul in care raspundeti ,cred ca sunteti mai interesat de bodegi nu de legi.
Imi evaluati prestatia generala sau doar in speta? Oricum, ati oferit un raspuns de o mare eleganta profesionala.