Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodia copilului

traiesc in concubinaj cu un barbat de 4 ani de zile, din care a rezultat un copil trecut pe numele lui. situatia dintre noi sa stricat si am ajuns la despartire. nu vreau nici un ajutor banesc de la el dar as vrea ca nici el sa nu aiba acces la copil, avand o familie dezbinata.
conform NCC exercitarea autoritatii parintesti se face in comun de ambii parinti cu exceptia cazurilor cand unul dintre parinti are o influienta negativa asupra copilului (alcoolic, drogat, violent, etc). Locuinta minorului se va stabili insa la locuinta parintelui statornic.
daca tatal nu este decazut din drepturi prin hotarare judecatoreasca, ce vreti dvs. este practic imposibil
Nu puteti renunta la ajutorul material al tatalui privind cheltuielile de crestere si educare a copilului, acesta fiind un drept al copilului si nu al dumneavoastra. Chiar si in conditiile in care tatal ar fi decazut din drepturile parintesti, acesta nu va fi scutit de obligatia de a da intretinere copilului.
O zi placuta!