Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA deducere tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

deducere tva

Se poate deduce tva-ul dintr-o factura primita de la un furnizor in faliment?
Multumesc!
Nu se poate deduce TVA-ul. Si nici cheltuiala nu este deductibila. :(
ma scuzati va rog , dar unde scrie ca nu sunt deductibile? Ma refer la baza legala .Multumesc
ocristina, utilizator
In codul fiscal, art.21 alin.4 pct.r.

Cu stima
multumesc frumos
nu confundati un furnizor inactiv cu unul aflat in faliment.

daca factura emisa de clientul aflat in faliment este vizata de lichidatorul judiciar, este deductibila atat cheltuiala cat si tva aferenta.