Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dividende

Buna ziua
O societate are profit la 2011 - 200000 - cat poate sa consituie dividende din aceasta suma?
Multumesc
Asa este, societatea functioneaza de cativa ani, nu a fost pe pierdere, rez legala a fost consituita si in acest an nu mai are nici investitii de facut.
Multumesc pt lamuriri
Am o societate in dizolvare, se vor plati dividende ( profitul 2011- chelt. legate de dizolvare 2012) la asociati in 2012. Intrebarea este daca pers. fizice respective vor trebui sa depuna anul viitor o declaratie de venit referitor la dividendele primite in acest an. Cred ca firma nu va mai putea depune decl. 205 anul viitor, ea fiind radiata pana atunci. Multumesc