Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insotitor pentru persoana cu Parkinson
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insotitor pentru persoana cu Parkinson

BUNA ZIUA
Ma numesc Iulian Ciovica si sunt in pensie de invaliditate gradul 2 cu handicap accentuat de 8 ani iar boala avanseaza astfel incit nu ma mai pot deplasa neinsotit si nu ma mai pot descurca singur si va rog sa-mi spuneti daca pot obtine pe baza legii un insotitor si care este aceasta (de la A.N.P.H.)
Atata vreme cat nu veti fi incadrat in gradul I de handicap grav, cu insotitor, nu puteti beneficia, in conditiile legii de asistent personal.
@SCHEI,

Cf. Legii 448/2006:

Art. 35. - Persoana cu handicap grav are dreptul, în baza evaluării sociopsihomedicale, la un asistent personal.

De asemeni,cf. Legii263/2010:

Art. 77
(1) Pensionarii de invaliditate incadrati in gradul I de invaliditate au dreptul, in afara pensiei, la o indemnizatie pentru insotitor, in cuantum fix.

Cum dvs. nu sunteti incadrat la handicap grav, si nici nu sunteti pensionar de invaliditate gr.I,nu puteti beneficia in prezent de insotitor,sau indemnizatie de insotitor ,cf.reglementarilor amintite mai sus.

Puteti solicita in schimb ,la cerere,revizuirea medicala pt. schimbarea gradului de invaliditate,daca starea sanatatii s-a agravat intre timp si sa nu mai asteptati revizuirea periodica a pensiei la care sunteti convocat.
ContSters136493, utilizator