Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Vânzare auto persoanã cu handicap
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Vânzare auto persoanã cu handicap

În 2007 am înmatriculat o maşină pe numele unei persoane cu handicap locomotor neplătind taxa auto. Acum aş vrea să vând această maşină şi aş vrea să ştiu dacă viitorul cumpărărtor va plăti taxa de poluare? Ţin să precizez că de la poliţie mi s+a comunicat că trebuie să plătesc taxă de primă înmatriculare? Care este temeiul legal al plăţii acestei taxe?:D
- OUG 118/2010 din 23 decembrie 2010 privind modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule
- OUG 117/2009 din 29 decembrie 2009 pentru aplicarea unor masuri privind taxa pe poluare pentru autovehicule;
- OUG 50/2008 – Taxa pe poluare pentru autovehicule, cu modificarile si completarile ulterioare;
- HG 686/2008 – Taxa pe poluare norme metodologice la OUG 50/2008;
- OpANAF 986/2008 – Taxa pe poluare procedura de stabilire;