avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA cu norma de venit
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA cu norma de venit

Daca fiul meu are un PFA pe norma de venit si nu e angajat cu carte de munca nicaieri este obligatoriu sa-si faca contract cu casa de pensii si daca da cat trebuie sa plateasca lunar avand in vedere ca in unele luni s-ar putea sa nu incaseze nici un ban ?
Cel mai recent răspuns: madacraciun , utilizator 11:34, 22 Octombrie 2012
De unde sa stim cat va avea in 2012 ? Prsupunem ca va avea 8400 sau sub 8400 .In acest caz cum procedam ?
8468 e limita si asta e anuala. Intr-un caz similar, pentru fractiuni de an s-a aplicat o regula de 3 simpla pentru a se obtine limita. PFA-ul fiind inregistrat in februarie inseamna ca va functiona 11 luni in 2012, deci limita va fi de 8468 * 11/12 = 7762.3 RON. Daca fiul crede ca va obtine venituri sub 7762 RON in anul 2012 nu face nimic, daca il cheama cei de la casa de pensii merge si le spune ca nu realizeaza venituri peste pragul asta. Daca insa va depasi pragul va plati pe langa cei 232 RON / luna si penalitati de intarziere. Penalitatile sun 0.04% / zi intarziere, + 5% dupa 30 de zile + 15% dupa 90 de zile de intarziere.

Ca exemplu, prima luna februarie, termenul de plata pentru contributia de pe februarie este 25 Martie. Din 26 martie incep sa curga penalitatile pentru contributia datorata pe februarie (daca aceasta nu a fost platita).

De unde sa stim cat va avea in 2012 ? Prsupunem ca va avea 8400 sau sub 8400 .In acest caz cum procedam ?


Ar trebui sa aiba o impresie cat de cat ... Daca nu are habar cat va face nu stiu daca a facut bine sa aleaga norma de venit ca modalitate de impunere.
buna dimineata, am si eu PFA tocmai infiintat si apartin sectorului 6, trebuie sa fac contract cu casa de pensii pt sect 6( lacul tei) sau la sediul lor central din strada latina?unde merg? CNAS ul in schimb vad ca are un singur sediu, cel din piata muncii..multumesc!
Daca PFA a fost infiintat dupa data de 1 iulie 2012 asigurarea pentru pensie se face prin depunerea la ANAF a declaratiei 600. Deasemenea, se depune la ANAF declaratia 220 in baza carea se vor emite deciziile de impunere privind impozitul si contributia de sanatate.
multumesc mult pt promptitudine!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa contributii cas, cass slade_green2000 slade_green2000 Detin un PFA care se ocupa de comertul cu amanuntul pe internet. Sa zicem ca am incasari pe anul 2012 de 6000 lei, cheltuieli de 4000 rezultand un profit de ... (vezi toată discuția)
Contributii sociale pentru pfa ContSters237549 ContSters237549 Vreau sa ma inregistrez ca persoana fizica autorizata cu activitate principala cod CAEN 6201 - activitati de realizare software la comanda . Pentru acest cod ... (vezi toată discuția)
Pfa norma fixa de venit plateste cas dodo2009 dodo2009 Buna ziua, Am infintat un PFA cu norma fixa de venit (9500lei) in luna februarie 2012 si la acea data nu eram obligata sa platesc contributie la pensie. ... (vezi toată discuția)