Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce se intampla daca reclamantul decedeaza inainte de a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce se intampla daca reclamantul decedeaza inainte de a se pronunta o hotarare irevocabila in cauza?

Avem o intrebare : daca tatal meu (reclamant) se stinge din viata inainte de finalitatea procesului, de revocare a unui contract v - c , ce se intamla in continuare ? Trebuie sa redeschidem un nou proces pentru succesiune ? Sau procesul se stinge fara finalitate ?Trebuie facut un act testamentar ?(din care sa rezulte cine dobandeste finalitatea in admiterea actiunii) ?
Consider ca raspunsurile in topic petru acest subiect imi sunt mai mult decat suficiente. Multumesc tuturor avocatilor consultanti la acest subiect.
Ce poate fi mai rau sa intamplat. Reclamntul a decedat in timpul judecarii in faza de recurs. Amintesc faptul ca prima instanta de judecata a admis actiunea favorabil in favoarea reclamantului reclamantului. Problema este ca mostenitorul nu vrea sa mai faca cerere de continuitate in actiunea de judecare. Ce se poate intampla in acest caz ? Ramane favorabila actiunea pimei instante, daca procesul se suspenda ?
Da, procesul se va suspenda Daca mostenitorul partii procesuale nu doreste continuarea procesului. Iar in acest caz hotararea instantei de fond se va lua in considerare.
Am revenit cu ultima sedinta : in urma instintarii avocatului cu privire la decesului defunctului, avocatul care reprezenta defunctul a depus in fata instantei incetatrea mandatului sau. Completul de judecata a dispus solutia
" Pune în vedere recurentilor indice mostenitorii intimatului decedat Amână judecarea cauzei la data de ......., , pentru când părţile au termen în cunostinţ ".
Ce cale pot urma in continuare ?