Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime munca

Buna seara,

Ma intereseaza sa aflu daca stagiile de practica (ulterioare absolvirii de studii postuniversitare) pot fi considerate vechime in munca. Sau vechimea in munca este considerata doar din momentul semnarii unui contract de munca?

Ma intereseaza pentru un loc de munca in domeniul public care cere explicit ~minim x ani vechime munca~.

Va multumesc anticipat!
Irina C.
Am inteles f. bine pc. dvs. de vedere, dar nu pot fi de acord cu abordarea dvs.si in acest sens v-am adus si argumente .In ceea ce priveste companiile,nu cred ca am facut vreo nominalizare ci am amintit despre acestea doar in sensul in care in practica se utilizeaza acest contract si implicit aceasta forma de pregatire iar organele statului ,cele care ar fi fost indreptatite sa se sesizeze asupra ilegalitatilor privind acest aspect,nu au facut-o.
Abordarea este perfect legala , daca se incheie un contract de voluntariat sau pentru a se face practica fara a fi respectate conditiile legii, acest lucru inseamna o incalcare a legislatiei muncii ..

citez : Munca desfăşurată sub masca practicii sau a voluntariatului, fără respectarea condiţiilor cerute de lege, este nelegală ...