avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Obtinerea permisului de conducere pentru tractor ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Obtinerea permisului de conducere pentru tractor excavator

buna ziua
ma intereseaza permisul de conduce,in special pentru, tractor excavator,si asa mai departe
exact pentru ce categorie pot sa dau,sa obtin permis
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ionelushh , utilizator 18:11, 23 Martie 2012
Pentru a putea utiliza tractor este necesar sa detineti permis categoria B daca are masa mai mica de 3500kg sau ansamblul format din tractor si remorca nu depaseste 3500kg.
Daca depaseste aceasta masa este necesar categoria Tr sau, categoria C

va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre tractor 25 cp - imi trebuie permis de conducere? ramona6 ramona6 Tractor Iseki TL 2500 FD 4x4 cu capacitatea de 25 CP trebuie permis de conducere?Daca am permis de conducere categoria A pot sa conduc tractorul cu aceasta ... (vezi toată discuția)
Categoria b la permisul de conducere semaj semaj buna seara, am si eu o intrebare; se poate conduce un tractor cu una sau doua remorci pe drumurile publice, sau se poate conduce doar tractorul simplu neavand ... (vezi toată discuția)
Permis conducere cat tr danares1 danares1 O persoana cu permis cat Tr, poate conduce pe drumurile publice un tractor + remorca? Va rog si baza legala. Multumesc. (vezi toată discuția)