avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Stergerea Romaniei din CF -ul unui spatiu comercial
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Stergerea Romaniei din CF -ul unui spatiu comercial

Vand un spatiu comercial care imi apartine. In CF este inca mentionata Romania ca coproprietar. Legea 10/2000 prevede retrocedarea acestui teren de catre Romania gratuit, si stergerea acesteia din CF.
Acum insa Primaria Orasului ma solicita sa platesc acest teren din nou.
Care este reglementarea corecta ?
Cel mai recent răspuns: Cristian Fara , Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI 11:40, 26 Martie 2012
Trebuie sa faceti cerere pentru retrocedarea acelui teren pe care Romania ete coproprietar.
va referiti la un teren care ne apartine(si mie si dvs si multor altora)?!? Cred ca termenele de de retrocedare pe legea 10 au expirat...
... dar daca sunteti dvs personal indreptatit sa il aveti, va trebui un raspuns al primariei scris cu care sa va adresati Justitiei.
(Daca terenul este sub constructie si "spatiul comercial" este parterul unui bloc ... reveniti cu amanunte)
Inscriere in CF a faptului ca sunteti proprietar (veti deveni) pe teren trebuie sa o faceti dvs nu "Romania"!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retrocedare . Nicolescu_T_N Nicolescu_T_N Va salut ! Am urmatoarea problema , pentru a carei rezolvare apelez la bunavointa dumneavoastra : In urma multor alergaturi si timp ... (vezi toată discuția)
Spatiu verde bloc CostinFCD CostinFCD Buna ziua , Spatiul verde cu suprafata de 200 m2 apartine bl. H4 Sinaia din anul 1976 cand a fost data in folosinta blocului nostru. Decizia de atribuire ... (vezi toată discuția)
Teren constructie balcon paliucatalina paliucatalina as dori sa aflu cui ii apartine terenul de sub balcoanele de la etajele superioare ale blocului? Mentionez ca in contractul de vanzare-cumparare nu se ... (vezi toată discuția)