Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... in ce conditii un avocat nu poate depune marturie ?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

in ce conditii un avocat nu poate depune marturie ?

pe scurt , fostul avocat al paratului este chemat sa depuna marturie , de catre actualul avocat al paratului , vis a vis de faptele reclamantului?

articole / legi care sa prevada aceasta situatie?
ma intereseaza atat argumente pro cat si contra.

multumesc
de[inde decaz.in peneal se poate usor, in civil se poate apara de obligatia de confidentialitate, confrom legii avocaturii.
e vorba de civil ..drept comercial
este etic? ce valoare are o astfel de marturie? e ca si cum ar avea doi avocati paratul,,,,
Potrivit art.191 C.proc.civ. sunt scutiţi de a fi martori:
1. slujitorii cultelor, medicii, moaşele, farmaciştii, avocaţii, notarii publici şi orice alţi muncitori pe care legea îi obligă să păstreze secretul cu privire la faptele încre-dinţate lor în exerciţiul îndeletnicirii;
......
Astfel persoanele ţinute de păstrarea secretului pot depune mărturie, dacă au fost dezlegate de această obligaţie de către cei interesaţi şi dacă ele consimt să fie audiate . Aceste persoane pot depune mărturie chiar în lipsa acordului celui interesat în păstrarea secretului. În doctrină se subliniază că divulgarea secretului profesional expune pe martor la sancţiuni, dar nu constituie temei pentru anularea depoziţiei.