Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Asistentii medicali sunt obligati sa fie martori la un ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Asistentii medicali sunt obligati sa fie martori la un proces??

Exista lege prin care un asistent medical este obligat de catre politie sa depuna marturie intr-un proces? Asistentul medical se afla in timpul serviciului.
Sunt scutiţi de a fi martori:
slujitorii cultelor, medicii, farmaciştii, avocaţii, notarii publici, executorii judecătoreşti, mediatorii, moaşele şi asistenţii medicali şi orice alţi profesionişti cărora legea le impune să păstreze secretul de serviciu sau secretul profesional cu privire la faptele de care au luat cunoştinţă în cadrul serviciului ori în exercitarea profesiei lor, chiar şi după încetarea activităţii lor;
Persoanele mai sus amintite, exceptand slujitorii cultelor vor putea totuşi depune mărturie, dacă au fost dezlegate de secretul de serviciu ori profesional de partea interesată la păstrarea secretului, în afară de cazul în care prin lege se dispune altfel.