Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infintare ONG- conducerea
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infintare ONG- conducerea

Buna ziua. Am 14 ani si as dori sa-mi infintez un ONG care ar avea ca scop: "Romania Verde prin reciclarea" adica sa invatam populatia romana, sa o motivam sa recicleze. M-am impotmolit la faza administrativa. Maica- mea ma sustine si am vazut ca imi trebuie un reprezentat legal, acela va fi ea.
Intrebarea mea este daca pot sa fiu presedintele ONG- ului.? :D
Lucas1997, utilizator
Adica, in sinteza, gata de toate planurile mele :). Nu stiu ce am sa fac...
Nu e un sfarsit de lume. Eu mi-am infiintat un ONG la 18 ani impreuna cu 3 colegi si am reusit sa facem ceva proiecte si pe vremea aia era mult mai greu de facut un ong.

Poti astepta pana la 16 ani sau daca chiar vrei sa faci acum poti sa treci fondatori pe parinti/rude. Minim 3 membri
Si cheltuielile de infintare sunt aprox. cat? Ca pe internet variaza suma... :)
700 lei capitalul minim. Acesti bani raman in contul asociatiei si se vor putea cheltui ulterior
100-200 lei atestarea de avocat a documentelor
20x3=60 lei cazierele fiscale
20-30 lei printarea exemplarelor statutului si actului constitutiv
29 lei+3 lei taxa de timbru
5 lei taxa pentru rezervarea denumirii.
Alexandru Munteanu, Avocat
Multumesc mult, mult pentru tot! :)