Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Va rog sa ma informati in legatura cu un caz de succesiune. Sotul decedat, sotia in viata nu este trecuta in contractul de apartament ca si coproprietar, fiul din prima casatorie nu doreste sa demareze procesul de succesiune. Intrebare: ce drepturi are sotia din mostenire? fiul din prima casatorie poate fi obligat sa participe la procesul de succesiune????
Dezbaterea succesiunii se poate face oricand. Dupa doi ani platiti impozit de 1% din valoarea masei succesorale.
Va multumesc ptr. raspuns