avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... deschidere cont bancar in tara care nu face parte din ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

deschidere cont bancar in tara care nu face parte din UE

Buna dimineata,

Ma intereseaza sa deschid un cont bancar -persoana juridica, intr-o tara care nu este membra UE. Puteti sa-mi confirmati, va rog daca exista obligativitatea sa fac vre-o notiicare/raportare catre BNR? sau sa am avizul de la BNR?
Daca da, va rog sa-mi confirmati si baza legala.

Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: fcostea , utilizator 19:08, 2 Aprilie 2012
nu, puteti deschide conturi bancare unde doriti dvs fara a fi obligat sa notificati BNR.
Deci nu trebuie sa cer autorizarea la BNR sau sa fac vre-o raportare in decursul activitatii?
Este vre-un text de lege pe undeva, in acest sens?

Multumesc pt ajutor.
asta este si ideea - daca nu exista un text de lege care sa va oblige sa raportati o asemenea operatiune bancara inseamna ca aceasta obligatie nu exista. ce nu este interzis, este permis.
Dar a existat vreodata obligatia asta, aveti idee?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este normal ca un client sa refuze plata facturii doar pentru ... bruno123456 bruno123456 Este normal ca un client sa refuze plata facturi doar pentru ca banca este de tip FinTech si nu are sediu/subsidiara in Romania (asa cum are societatea care a ... (vezi toată discuția)
Limita plati catre furnizori vioviod vioviod Răspunde la acest mesaj Nume Email Subiect Text Căutare Autor am de platit catre furnizor in jur de 4000 ... (vezi toată discuția)
Cont bancar obligatoriu ? i_ina i_ina La reactivarea unei firme este obligatoriu sa se deschida un cont la banca chiar daca activitatea este redusa si nu necesita operatiuni bancare ? (vezi toată discuția)