Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... deschidere cont bancar in tara care nu face parte din ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

deschidere cont bancar in tara care nu face parte din UE

Buna dimineata,

Ma intereseaza sa deschid un cont bancar -persoana juridica, intr-o tara care nu este membra UE. Puteti sa-mi confirmati, va rog daca exista obligativitatea sa fac vre-o notiicare/raportare catre BNR? sau sa am avizul de la BNR?
Daca da, va rog sa-mi confirmati si baza legala.

Multumesc frumos.
nu, puteti deschide conturi bancare unde doriti dvs fara a fi obligat sa notificati BNR.
Deci nu trebuie sa cer autorizarea la BNR sau sa fac vre-o raportare in decursul activitatii?
Este vre-un text de lege pe undeva, in acest sens?

Multumesc pt ajutor.
asta este si ideea - daca nu exista un text de lege care sa va oblige sa raportati o asemenea operatiune bancara inseamna ca aceasta obligatie nu exista. ce nu este interzis, este permis.
Dar a existat vreodata obligatia asta, aveti idee?