avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deduceri combustibil pentru auto in comodat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deduceri combustibil pentru auto in comodat

In cazul in care fac contract de comodat intre firma si masina unei rude.
Pentru firma lucreaza doar unicul asociat, firma neavand nici un angajat.
Unicul asociat nu detine permis auto.
Nu angajez nici o persoana pentru a fi sofer.
Totusi fac contract de comodat cu proprietarul si doresc sa deduc cheltuielile cu combustibilul, este posibil?

Este neaparat necesar sa angajez cu contract un sofer?
Cel mai recent răspuns: mariusdarius , utilizator 01:10, 13 Noiembrie 2013
Am pus intrebari de-a lungul timpului despre diferite societati.
In acest caz este aceeasi societate.
Societatea are cheltieli pana in acest moment dar nu a facturat inca clientilor.
Luna aceasta se vor elibera facturi.
Imi cer scuze daca ingreunez munca dvs.
Deci nu pot deduce daca nu am sofer si nu am carnet. Solutia este sa obtin eu carnetul, eventual sa trec masina pe firma?
Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 1 Aprilie 2012
anitsirc, utilizator
Sigur obtineti permisul de conducere, incheiati contract de comodat cu unchiul. Nu trebuie sa cumparati masina in acest caz. Insa clauzele inscrise in contractul de comodat trebuie sa fie foarte precise si sa faca referire la faptul ca Dvs., ca societate suportati toate cheltuielile aferente intretinerii acesteia. Veti avea dreptul de a deduce cheltuielile cu combustibilul in limita a 50% daca sunteti administratorul societatii. Si numai daca masina este folosita in scopul obtinerii de venituri pentru societate.

Multumesc!
se poate va rog sa mi spuneti si mie daca acest contract de comodat pentru masina trebuie inregistrat undeva? sau se incheie intre firma si pers fizica fiecare oprind cate un exemplar si atat?
se poate face pe perioada nedeterminata?
Buna seara,

Contractul de comodat nu trebuie inregistrat. Se incheie intre cele doua parti si se semneaza.

Nu sunt in masura sa va raspund daca este posibil sa incheiati un astfel de contract pe perioada nedeterminata.

Alte discuții în legătură

Deductibilitate combustibili 2012 mary_summerdream mary_summerdream Buna ziua, Va rog frumos daca puteti sa imi spuneti cum se fac inregistrarile contabile a unui bon fiscal de motorina, care sunt sumele, un exemplu concret. ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli combustibil - ajutor sub_bass2002 sub_bass2002 Buna. Am o intrebare si daca puteti va rog ajutati cat mai repede. Am o firma care presteaza servicii la o alta firma. La firma respectiva nu este angajata ... (vezi toată discuția)
Contract de comodat pentru masina niko79 niko79 Buna ziua! Tin contabilitatea unui SRL si ma intereseaza daca se poate incheia un contract de comodat pentru masina intre administrator (asociat unic), in ... (vezi toată discuția)