avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deduceri combustibil pentru auto in comodat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deduceri combustibil pentru auto in comodat

In cazul in care fac contract de comodat intre firma si masina unei rude.
Pentru firma lucreaza doar unicul asociat, firma neavand nici un angajat.
Unicul asociat nu detine permis auto.
Nu angajez nici o persoana pentru a fi sofer.
Totusi fac contract de comodat cu proprietarul si doresc sa deduc cheltuielile cu combustibilul, este posibil?

Este neaparat necesar sa angajez cu contract un sofer?
Cel mai recent răspuns: mariusdarius , utilizator 01:10, 13 Noiembrie 2013
Buna ziua,

in situatia in care atat comodantul cat si comodatarul este aceeasi persoana, in dubla sa calitate de proprietar al autoturismului si de administrator al unui srl, in contract se scriu datele firmei si se identifica prin CI (eventual) datele administratorului, sau se specifica doar firma cu toate datele de identificare?

Multumesc!

PS: Exista un contract tip sau il pot formula cum vreau?
Ultima modificare: Vineri, 18 Ianuarie 2013
MBG, utilizator
Buna seara

Se inscriu in contract atat societatea reprezentata de Dvs. in calitate de administrator, dar si persoana fizica, in speta tot Dvs. Contractul nu este unilateral, este bilateral.

Incheiati contract de comodat? Nu va avantajeaza sa incheiati contract de locatiune?
Ultima modificare: Vineri, 18 Ianuarie 2013
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
buna ziua. sunt administratorul unui srl, detin un autovehicul proprietate personala si il folosesc in interesul firmei as dori sa pot deduce cheltuielile generate de acest autovehicul , va rog sa mi spuneti care sunt variantele posibile , si daca doar prin comodat , acesta trebuie autentificat de notar sau data treb autentificata. pot deduce toate cheltuielile sau doar un procent ( carburant , piese , asigurare, roviniete) ? Va multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deductibilitate combustibili 2012 mary_summerdream mary_summerdream Buna ziua, Va rog frumos daca puteti sa imi spuneti cum se fac inregistrarile contabile a unui bon fiscal de motorina, care sunt sumele, un exemplu concret. ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli combustibil - ajutor sub_bass2002 sub_bass2002 Buna. Am o intrebare si daca puteti va rog ajutati cat mai repede. Am o firma care presteaza servicii la o alta firma. La firma respectiva nu este angajata ... (vezi toată discuția)
Contract de comodat pentru masina niko79 niko79 Buna ziua! Tin contabilitatea unui SRL si ma intereseaza daca se poate incheia un contract de comodat pentru masina intre administrator (asociat unic), in ... (vezi toată discuția)