Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deduceri combustibil pentru auto in comodat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deduceri combustibil pentru auto in comodat

In cazul in care fac contract de comodat intre firma si masina unei rude.
Pentru firma lucreaza doar unicul asociat, firma neavand nici un angajat.
Unicul asociat nu detine permis auto.
Nu angajez nici o persoana pentru a fi sofer.
Totusi fac contract de comodat cu proprietarul si doresc sa deduc cheltuielile cu combustibilul, este posibil?

Este neaparat necesar sa angajez cu contract un sofer?
Buna ziua,

in situatia in care atat comodantul cat si comodatarul este aceeasi persoana, in dubla sa calitate de proprietar al autoturismului si de administrator al unui srl, in contract se scriu datele firmei si se identifica prin CI (eventual) datele administratorului, sau se specifica doar firma cu toate datele de identificare?

Multumesc!

PS: Exista un contract tip sau il pot formula cum vreau?
MBG, utilizator
Buna seara

Se inscriu in contract atat societatea reprezentata de Dvs. in calitate de administrator, dar si persoana fizica, in speta tot Dvs. Contractul nu este unilateral, este bilateral.

Incheiati contract de comodat? Nu va avantajeaza sa incheiati contract de locatiune?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
buna ziua. sunt administratorul unui srl, detin un autovehicul proprietate personala si il folosesc in interesul firmei as dori sa pot deduce cheltuielile generate de acest autovehicul , va rog sa mi spuneti care sunt variantele posibile , si daca doar prin comodat , acesta trebuie autentificat de notar sau data treb autentificata. pot deduce toate cheltuielile sau doar un procent ( carburant , piese , asigurare, roviniete) ? Va multumesc !