Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plafon/TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plafon/TVA

Buna ziua,
Am vazut ca pt comertul intracomunitar, plafonul maxim al cifrei de afaceri anuale de la care esti obligat sa te inscrii ca si platitor TVA este de 10.000 euro
Imi poate spune cineva care este plafonul maxim al cifrei de afaceri la care trebuie sa te inscrii ca si platitor TVA, in situatia in care faci comert extracomunitar ??? (importuri)

Multumesc
vasi_2010, utilizator
In cazul importurilor, tva-ul se achita in vama (si de catre persoanele inreg in scopuri de tva si de catre pers neinregistrate in scopuri de tva), valoarea acestuia fiind inclus in pretul de achizitie al marfurilor (similar achizitiilor din interiorul tarii de la platitori de tva).

Nu trebuie facuta nici o inregistrare in scopuri de tva pentru importuri (achizitii extracomunitare).