Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce lege se aplica?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce lege se aplica?

Ce lege se aplica in cazul pensionarii unui medic, codul muncii sau legea reformei sanatatii?
In caz de restructurare a activitatii unei institutii, se pensioneaza medicul la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare sau la varsta de 65 de ani?
Care este baza legala?
"o reglementare in care apare mentionat ca in cazul pensionarii medicului se aplica legea speciala si nu legea pensiilor" asa cum gresit scrieti'

Poate nu am folosit limbajul cel mai fericit,ideea era ca in Legea pensiilor 263/2010,legea cadru care reglementeaza pensiile,nu exista un articol prin care se abroga prevederea din legea speciala 95/2006,art385(1)
ContSters136493, utilizator