Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila descarcare gestiune marfa, la o ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila descarcare gestiune marfa, la o societate in lichidare

o societate in lichidare are stoc de marfa. Ce se intampla cu marfa? Cum se fac inregistrarile in balanta la conturile 371, 378, 4428?
pai, exista urmatoarele situatii :
1. vanzare de marfa : 4111 = % catre oricine, inclusiv asociati
si concomitent descarcarea de gestiune
% = 371
607 - cheltuiala deductibila
2. daca marfa nu mai exista fizic , atunci avem urmatoarele inregistrari
% = 371
607 - cheltuiala nedeductibila
imputare catre persoana responsabila
428 = %

Din punctul meu de vedere, varinata cea mai convenabila este vanzarea catre o persoana fizica, chiar si sub cost, avand in vedere ca societatea se afla in lichidare.