Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Minus imputabil
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Minus imputabil

lipsurile imputabile sunt deductibile?
Daca lipsurile sunt imputabile, cheltuielile sunt deductibile din punct de vedere fiscal.
Avand in vedere ca marfa imputata este inregistrata ca un venit, este normal ca si cheltuiala aferenta acesteia sa fie deductibila.

De exemplu, daca avem marfa lipsa de 124 lei din care avem 24 lei T.V.A. si 20 lei adaos comercial, inregistrarile contabile sunt:

inregistrarea lipsei in gestiune:
461 = 707 cu 100 lei
461 = 4427 cu 24 lei

si, concomitent, descarcarea gestiunii:
378 = 371 cu 20 lei
4428 = 371 cu 24 lei
607 = 371 cu 80 lei.