Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... citire apometre
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

citire apometre

In cazul in care un locatar nu citeste apometrele la sfarsitul lunii administratorul conform legislatiei (asa spune el) calculeaza la pausal.Este corect?
Vecinului de la parter ii pune la plata liftul.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Potrivit prevederilor Legii 230/2007:
,, Art. 30. - (1) Comitetul executiv, reprezentat de presedintele asociatiei de proprietari, are urmatoarele atributii:
a) duce la indeplinire hotararile adunarii generale si urmareste respectarea prevederilor legale, a statutului si a acordului de asociere ale asociatiei de proprietari;
b) emite, daca este cazul, decizii scrise privind reguli pentru ducerea la indeplinire a hotararilor adunarilor generale si pentru respectarea prevederilor legale, a statutului si a acordului de asociere, precum si alte decizii ce privesc activitatea din asociatia de proprietari;"

Cine stabileste repartizarea cheltuielilor pe consumuri individuale,in functie de indexul contoarelor sau in functie de alte criterii? Se stabileste de catre adunarea generala a asociatiei de proprietari si se emite decizie de catre comitetul executiv sau se emite decizie de catre comitetul executiv, fara sa fie nevoie de o hotarare a adunarii generale?
In AG, daca exista o propunere pentru montarea apometrelor si se castiga cu majoritate, atunci comitetul executiv, respectiv presedintele asociatiei, trebuie sa ia in considerare vointa proprietarilor si sa faca demersurile necesare pentru montarea contoarelor.