Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Plangere contraventionala impotriva unui proces verbal ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Plangere contraventionala impotriva unui proces verbal incheiat de RATB

Buna ziua,

Zilele trecute am circulat cu trasnportul in comun RATB si nu am avut legitimatie de transport.
Am refuzat sa o prezint controlorului, am refuzat sa ma legitimez cu un document ( buletin, pasaport etc ), si am vrut sa cobor din autobuz insa controlorul nu m-a lasat.
Am aplicat procedura urmatoare: am sunat la serviciul 112, operatoarea mi-a comunicat sa cobor din autobuz si sa ii spun controlorului sa ma lase sa cobor, controlorul a aplicat si el procedura clasica de a apela la serviciul 112 care sa trimita jandarmeria sa ma legitimeze.

Au venit cei de la jandarmerie, m-au legitimat insa pana au venit jandarmii eu nu am coborat din autobuz.
Dupa toate astea m-am ales cu o amenda in valoare de 100 de lei.
Cum procedez ca sa fac recurs la amenda?

Astept cu interes raspunsul dvs.
Multumesc!
Pentru ce amenda de ati primit amenda de 100 lei? si cine a aplicat-o?