Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reactivare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reactivare

Buna ziua,
Sunt subofiter in rezerva, dupa ce am demisionat in 2008. As dori sa stiu daca exista o posibilitate de a deveni, din nou, cadru militar activ?
Multumesc anticipat.
Ordinul M.A.I. nr. 665/28.11.2008
Nu pot fi încadrate din sursă externă ca poliţişti persoanele care au avut această calitate, dacă:
a) au încetat raporturile de serviciu în condiţiile art. 69 literele „c)”,”h)”,”i)” şi ”k)” din Legea 360/2002, privind Statutul poliţistului, cu modificările si completările ulterioare;

b) au fost trecute în rezervă în condiţiile art. 85 literele „d)”,”i)”,”j)”,”k)” şi art. 87 din Legea nr.80/1995, privind Statutul cadrelor militare, cu modificările şi completările ulterioare.

Din textul legii , reiese ca daca ati avut aceasta calitate si raportul de serviciu a incetat prin demisie veti putea fi incadrat din sursa externa.
Multumesc mult,
Ce am uitat sa spun este ca imi doresc sa ma intorc in MApN. Sincer nu ma vad in MAI, cu toate ca am absolvit si Facultatea de Administratie Publica. Asa ca intr-un mic clasament, prima optiune este MApN si pe locul doi este MAI.