avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reactivare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reactivare

Buna ziua,
Sunt subofiter in rezerva, dupa ce am demisionat in 2008. As dori sa stiu daca exista o posibilitate de a deveni, din nou, cadru militar activ?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ContSters248480 , utilizator 09:52, 10 Aprilie 2012
Ordinul M.A.I. nr. 665/28.11.2008
Nu pot fi încadrate din sursă externă ca poliţişti persoanele care au avut această calitate, dacă:
a) au încetat raporturile de serviciu în condiţiile art. 69 literele „c)”,”h)”,”i)” şi ”k)” din Legea 360/2002, privind Statutul poliţistului, cu modificările si completările ulterioare;

b) au fost trecute în rezervă în condiţiile art. 85 literele „d)”,”i)”,”j)”,”k)” şi art. 87 din Legea nr.80/1995, privind Statutul cadrelor militare, cu modificările şi completările ulterioare.

Din textul legii , reiese ca daca ati avut aceasta calitate si raportul de serviciu a incetat prin demisie veti putea fi incadrat din sursa externa.
Multumesc mult,
Ce am uitat sa spun este ca imi doresc sa ma intorc in MApN. Sincer nu ma vad in MAI, cu toate ca am absolvit si Facultatea de Administratie Publica. Asa ca intr-un mic clasament, prima optiune este MApN si pe locul doi este MAI.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, daca am terminat o forma de invatamant superior si ... RomegheaIuliam RomegheaIuliam Buna ziua, daca am terminat o forma de invatamant superior si vreau sa ma inscriu la M.A.I, se mai ia in considerare nota la purtare din liceu ? (vezi toată discuția)
Legea 223 din 2015 se completeaza cu: ... viorel1971 viorel1971 Buna ziua. Am inteles ca legea 223 din 2015 se completeaza cu: Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 457 din 29 mai 2020 Parlamentul României adoptă ... (vezi toată discuția)
Ordin incetare raporturi de serviciu politist mb1964 mb1964 Va prezint cazul unei incetari a raporturilor de serviciu cf. Legii nr. 223/2015, art.16 coroborat cu art. 21(1): - am intocmit un Raport prin care am rugat ... (vezi toată discuția)